Calendar 2013

 

10/01: Cirera & Nästesjö duo @ Robadors 23, Barcelona.
11/01: Cirera, Egea & Nästesjö trio @ Bar La Ramona, C/St.Ramon 23, Barcelona.
19/01:  Cirera, Egea & Nästesjö trio @ C/Amistat 14 del Poble Nou, Barcelona
24/01: duot + Johannes Nästesjö @Robadors 23, Barcelona
31/01: Recordingsession, Cirera, Egea & Nästesjö trio @Discordianrecords-studio, Barcelona
31/01: Liquid quartet (Nästesjö, Prats, Cirera & Férnandéz) @ Robadors 23, Barcelona.
01/02: Recordingsession. Augustí Férnandez & Johannes Nästesjö duo @ L’Obrador, Sant Pere de Vilamajor, Barcelona.
02/02: duot + Johannes Nästesjö @  Banyoules, Catalonia
05/02: Soloconcert @ galerie les 26 Chaises, Paris, France
12/02: Elefanterna i Björkskogen @ Klubb Impro Tisdag, På Besök, Malmö
26/02: Elefanterna i Björkskogen @ Klubb Impro Tisdag, På Besök, Malmö
28/02: 3X Trasta-Barn, Resebolaget Tut & Klang @ Värnamo Kulturskolas dramasal Esteten.
01/03: 3X Trasta-Barn, Resebolaget Tut & Klang @ Värnamo Kulturskolas dramasal Esteten.
02/02: Trasta @ Vandalorum, Värnamo
15/03: Studiorecording, Trasta @ St:Eriksplan, Stockholm
16/03: Trasta @ Judiska Museet, Stockholm
17/03: Studiorecording, Trasta @ St:Eriksplan, Stockholm
20/03: Ali-Oud Babylon @ Djurunäset, Stockholm
26/03: Elefanterna i Björkskogen @ Impro Tisdag, På Besök, Malmö

01/04: Solo & Duo Concert: Julián Sánches – trumpet & Johannes Nästesjö – double bass @ Robadors 23, Barcelona.
02/04: Agustí Fernández Liquid Quintet (Johannes Nästesjö, Ramon Prats, Albert Cirera, Agustí Fernández & Julian Sánches) @ Jamboree Jazz Club, Barcelona
06/04: Cirera, Egea & Nästesjö trio @ C/Amistat 14 del Poble Nou, Barcelona

30/5 Pablo & Johannes Duo @ Robadors 23, Barcelona
05-8/06: Improvisation dans l´air II @ Les Rosiers sur Loire (close to Anger), France
14-16/06: Recording session, Hans Nyman, Johannes Nästesjö & Peter Nilsson Trio @ IAC, Malmö
15/06: Recording session, Hans Nyman, Johannes Nästesjö & Peter Nilsson Trio @ IAC, Malmö

16/6: Recording session, Hans Nyman, Johannes Nästesjö & Peter Nilsson Trio @ IAC, Malmö

18/06: Elefanterna i Björkskogen @ Kafe Lilla Sorg, Jaktpaviljongen, Folkets Park Malmö

08/7: Recording Session AFLQ

20/7: Agustí Fernández, Ramon Prats, Johannes Nästesjö & Joe Morris @ Flix Jazz, Catalunya

23/7: Johannes Nästesjö & Liba Villabecchia duo @ discordian tuesday, Soulkitchen, Barcelona

26/7: Recording session, el pricto project @ Esmuc, Barcelona
03/08: Neo @ Ystad Jazzfestival, Ystad

30/8: Duot (Albert Cirera – sax & Ramon Prats – drums) + Johannes Nästesjö @ Mayhem, Copenhagen, Denmark.

31/8: Duot (Albert Cirera – sax & Ramon Prats – drums) + Johannes Nästesjö -double bass feat Per Henrik Fredriksson & Rasmus Åkerlund – juggling @ Karavan Circusfestival, Malmö.

9/9: Psicodramaticafolklorica @ Discordian Tuesday, Soul Kitchen, Barcelona.

12/9: Psicodramaticafolklorica@ Art devant de la prestageria, Barcelona.
19/09: Memo Cassette feat Johannes Nästesjö @ Offene Ohren, Munich, Germany

24/9: Johannes Nästesjö – double bass, Göran Abelli – trombon & Pablo Rega – guitar @ Discordian Tuesday, Soul Kitchen, Barcelona.

26/9: Johannes Nästesjö – double bass & Diego Caicedo – guitar duo @ Petit Comité N.1

29/9 : Johannes Nästesjö – double bass, El Pricto – saxophone, Joni Muñoz –  drums, Diego Caidedo – guitar & Luiz Rocha – bass clarinet @ Experimental Room Maratón, C/Hondures 28-30, Sagrera, Barcelona.

3/10: Johannes Nästesjö – double bass, Ramon Prats – drums, Alfonso Muñoz – saxophones & Agustï Fernández – piano @ Robadors 23, Barcelona

5/10: Johannes Nästesjö – double bass, El Pricto – saxophone, Joni Muñoz – drums & Pablo Rega – guitar @ La Hormigonera Col·lectiu Cultural, Sants, Barcelona

10/10: Johannes Nästesjö – double bass, Ramon Prats – drums, Alfonso Muñoz – saxophones & Marco Mezquida- piano @ Robadors 23, Barcelona. 19:30h

17/10:  Johannes Nästesjö – double bass, Ramon Prats – drums, Alfonso Muñoz – saxophones & Agustí Fernández – piano @ Robadors 23, Barcelona. 19:30h

22/10: Hung Mung (Johannes Nästesjö – double bass, El Pricto – saxophone & Vasco Trilla – drums/ @ Discordian Tuesday, Barcelona. 22:00h

24/10: Johannes Nästesjö – double bass, Ramon Prats – drums, Alfonso Muñoz – saxophones & Marco Mezquida- piano @ Robadors 23, Barcelona. 19:30h

25/10: Cd-recording with Johannes Nästesjö –  double bass, Vasco Trilla – drums & Diego Caicerdo – guitar

31/10: Johannes Nästesjö – double bass, Vasco Trilla – drums, Alfonso Muñoz – saxophones & Marco Mezquida- piano @ Robadors 23, Barcelona. 19:30h

7/11: Johannes Nästesjö – double bass, Vasco Trilla – drums, Alfonso Muñoz – saxophones & Marco Mezquida- piano @ Robadors 23, Barcelona. 19:30h

14/11: Johannes Nästesjö – double bass, Ivo Sants – drums, Alfonso Muñoz – saxophones & Marco Mezquida- piano @ Robadors 23, Barcelona. 19:30h

16/11: Johannes Nästesjö – double bass & Frederic Filiatre – trombon @ Bhuto-festival, Hangar, Poble Nou, Barcelona

21/11: Johannes Nästesjö – double bass, Ivo Sants- drums, Alfonso Muñoz – saxophones & Agustí Fernández- piano @ Robadors 23, Barcelona. 19:30h

26/11: Johannes Nästesjö & Florentin Girot double bass duo @ Discordian Tuesday, Soul Kitchen, Carrer Guilleries 6, Barcelona, 22:00h

28/11:  Johannes Nästesjö – double bass, Ramon Prats – drums, Alfonso Muñoz – saxophones & Agustí Fernández – piano @ Robadors 23, Barcelona. 19:30h

29/11: Johannes Nästesjö – double bass, Ivo Sants – drums & Fredrik Carlquist – Saxophone @ Josephine, Carrer de Pau Claris, 147, Barcelona, 23:30

5/12: Johannes Nästesjö – double bass, Ramon Prats – drums, Alfonso Muñoz – saxophones @ Robadors 23, Barcelona. 19:30h

6/12: Johannes Nästesjö – double bass, Ramon Prats – drums & Frederic Filiatre – trombon  @ La Geltrú, Vilanova

11/12: filthy habits @ Jamboree jazzclub, Barcelona, 20:00h & 22:00h

12/12: Johannes Nästesjö – double bass, Pep Mulla – drums, Alfonso Muñoz – saxophones & Frédéric Filiatre – trombon @ Robadors 23, Barcelona. 19:30h

14/12: Johannes Nästesjö- double bass, Marc Egea – viola da roda & Tom Chant @ Sala Ramona, Carrer Amistat 14, 08005 Barcelona, Spain 20:30h

17/12: Johannes Nästesjö – double bass, Ramon Lopez – drums & Liba Villabecchia – saxophone @ Robadors 23, Barcelona, 22:00

19/12: Johannes Nästesjö – double bass, Ramon Lopez – drums & Liba Villabecchia – saxophone @ Studio recording, Poble Nou, Barcelona

19/12: Johannes Nästesjö – double bass, Ramon Prats – drums, Alfonso Muñoz – saxophones @ Robadors 23, Barcelona. 19:30h

20/12: Johannes Nästesjö – double bass, Ramon Lopez – drums & Liba Villabecchia – saxophone @ Studio recording, Poble Nou, Barcelona

20/12 Johannes Nästesjö- double bass,  Albert “Tito” Juan – guitar, Pep Mulla – drums @ Josephine, Carrer de Pau Claris, 147, Barcelona, 23:30

27/12 Johannes Nästesjö – double bass, Ivo Sans – drums & Ceaser Joaniquet – saxophone @ Josephine, Carrer de Pau Claris, 147, Barcelona, 23:30

Comments are closed.